22 märts 2011

Kuidas jõuavad tooted meieni ning kuhu nad pärast lähevad?

Tegemist oli siis "Mis on arengu mõte?" viienda ja eelviimase seminariga, mis toimus 8. märtsil. Hoolimata samale päevale langenud naistepäevast ning vastlapäevast, oli seminarile kogunenud rekordiliselt 36 inimest. Teemad olid ka meie igapäevaelu lähedalt puudutavad: toidutootmine ning jäätmemajandus. Kõnelejateks seekord Maaülikooli enda inimesed Sirli Pehme Mahekeskusest ning Mait Kriipsalu veemajanduse osakonnast. Arutelul hoidis silma peal Priit Pikk, kes samuti tegev Maaülikoolis, energiaklassi projektis.

Sirli rääkis toiduainetööstuse näitel elutsükli analüüsist ehk milline on ühe toote valmistamisel, kasutamisel ning "lagundamisel" tekkiv mõju keskkonnale ja inimestele. Seda teades saab ka muuta just seda osa protsessist, kus mõju kõige kahjulikum. Näiteks saime teada, et Fazeri šokolaadi valmistamisel on üllatuslikult kõige suurem mõju šokolaadipaberi kirjaks kasutatud kuldsel värvil. Toiduainetööstuses on globaalselt kõige suurem mõju endiselt põllumajandusel, ehk tooraine valmistamisel.

Mait alustas faktilise teadmisega, et tema jutu ajal ehk 20 min jooksul tarbitakse USAs keskmiselt nii palju alumiiniumpurigs jooke, kus metalli koguväärtuseks on umbkaudu 65 000 eurot. Jäätmed on tihti aga ühiskonnas sildistatud kui midagi halba ja räpast, kui samas on tegemist lihtsalt ressursiga valel ajal vales kohas. Kuna lõpuks on enamus ressursse piiratud, tuleb rääkida mitte vaid teise ringi kasutusest, vaid neljanda, viienda jne ringi kasutusest.

Arutelus tõstatus mitmeid küsimusi alates meie endi igapäevaküsimustest (kuhu neid jäätmeid siis ikkagi panna?) kuni kogu ühiskonda puudutavate teemadeni (taas jõudsime selleni, kuidas naised kipuvad olema paremad keskkonnasäästjad). Seminari kahte teemat kokku pannes oli üheks loogiliseks järelduseks, et kui me oma toiduga paremini ümber käime, on vähem survet põllumajandusel, läheb vähem toitu äraviskamisele ning on vähem muret ka jäätmekogustega.

Seekord otsustas üks osaleja, Gloria Niin enda seminaril tekkinud mõtted kirja panna, mille Maaülikooli lehes ka avaldasime. Seda võib lugeda siit.

Seminari ettekandeid saab alla laadida siit.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar