05 november 2012

Rohkem taimetoitu?

(Lugu ilmus Maaülikooli ajalehe oktoobri numbris veidi lühendatud kujul)

Toidu valik on inimestele üsna isiklik teema, samas käib toidutootmisega kaasas keskkonnamõju. Aina enam räägitakse, et peaks sööma vähem liha ja rohkem taimi, kuna lihatootmisest tulenev surve keskkonnale on tunduvalt suurem. Kui tihti vaieldakse mahe- ja tavapõllumajandusest pärit toodete vahel, siis lihatoidulisus vs taimetoidulisus on tihti veelgi teravam vastasseis. Tunnistan, et armastan ka ise hästi tehtud kvaliteetset liha süüa. Kuid kas me ikka peame iga päev, igal toidukorral liha sööma? Mujal maailmas koguvad populaarsust nö lihata neljapäevad, esmaspäevad jne ehk siis propageeritakse 1-2 päeval nädalas olema taimetoitlane. Ka mitmed rohelised ülikoolid välismaal teevad oma kohvikutes nt taimetoidupäevi, ning see on muutumas aktsepteeritud dieediks ka lihasööjate seas.
Uurisin selle teema kohta kolme erineva nurga alt: millised on lihatootmise keskkonnamõjud, kui palju inimene liha oma toidus vajab ning milline on Maaülikooli kohvikute suhtumine taimetoitu.

Sirli Pehme, EMÜ doktorant (uurib põllumajanduse keskkonnamõjusid):
Lihatootmise keskkonnamõjud 1 kg toodangu kohta (võttes arvesse kogu ahelat sisendite tootmisega) on oluliselt suuremad kui taimsel toidul. See on ka loogiline, sest loomse toodangu saamisele eelneb alati taimekasvatus söödaks. Taimekasvatus toimub tavaliselt taastumatutel looduvaradel põhinevate mineraalväetiste ja taimekaitsevahendite abil, milleks kulub palju energiat. Sööda tootmisele lisanduvad mõjud loomakasvatusest, sh sõnnikukäitlemine. Samas kui loomi karjatatakse poollooduslikel kooslustel, on sellel positiivne mõju elurikkusele.
Võrdluseks mõned numbrid Taanist 1 kg sealiha ja 1 kg kartuli puhul:
kliimasoojenemise potentsiaal CO2 ekvivalentides 2,9 kg (sealiha) ja 0,16 kg (kartul),
hapestumise potentsiaal SO2 ekvivalentides 52 g (liha) ja 1,2 g (kartul),
leostumise potentsiaal NO3 ekvivalentides 280 g (liha) ja 14 g (kartul),
maakasutus 8,9 m2 (liha) ja 0,31 m2 (kartul).
See ei tähenda, et peaks kartulidieedile üle minema. Eksperdid soovitavad vähendada lihaportsjonite arvu tavapäraselt kuuelt korralt nädalas (arenenud riikides) kahele korrale nädalas, mis on hea nii tervisele kui keskkonnale. Lisaks on väga oluline vältida toidu raiskamist.

Piret Raudsepp, EMÜ toitumisõpetuse lektor:
Eesti toitumisteadlased on seisukohal, et piisab, kui süüa liha paaril korral nädalas. Üldine reegel on, et taimne toit peaks moodustama päevasest menüüst 75% ja loomne (liha, kala, juust, muna jms) 25%. Liha on oluline toiduaine, kuna lihast omastab inimene rauda kõige paremini. Organismis on raud vajalik hapnikku ringitransportiva hemoglobiini sünteesiks ja vereloomeks, rauapuuduse sümptomiks võib mh olla depressioon. Raua piisav kättesaadavus on eriti oluline lapse- ja kasvueas, aga ka täiskasvanutel on oluline iga päev toiduga rauda saada. Peale loomsete toiduainete on rauda palju ka mitmetes taimsetes toiduainetes: maasikates, spinatis, peedis, rosinates jne. Erinevaid toiduaineid kombineerides ja mitmekesiselt tarbides saame kõik vajalikud toitained kätte, kui toidu kogus on samuti mõistlik.

Lea Põder, EMÜ kohvikute esindaja:
Klienditeenindajate  väitel  on taimetoidu vastu sel õppeaastal  huvi tuntud peamajas u kümnel korral, Tehnikamajas  ühel korral, vanas peamajas kuni viiel korral, peamiselt on huvilised  välistudengid.* Alati on leitud lahendus ja lühikese ooteajaga taimetoit valmistatud.
Eelmise aasta kogemuse põhjal osteti taimetoitu  väga vähe ja seega on keeruline taimetoidu koguseid ette planeerida. Üks lahendustest oleks taimetoidu ettetellimine e-maili teel.
 *Kevadel ÜE tehtud toitlustusküsitluses tundis taimetoidu vastu huvi u 48% vastajatest.

Eks kokkuvõttes võib öelda, et lõpuks sõltub kõik kvaliteetsest toorainest ning heast kokkamisoskusest. Ilma lihata võib valmistada väga häid ning toitvaid toite, tihti kipuvad eestlased ise vähem kasutama selliseid väärt juurvilju nagu peet ja kaalikas näiteks, mida veel juustuga üle riputades saab juba täitsa hea toidukorra. Eestis kogub taimne toit ka rohkem populaarsust ning erinevaid retsepte on küllalt saada. Huvilised võivad näiteks kiigata ka siia, sest miks mitte alustada lihatarbimise vähendamisega just täna õhtul :)
 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar